100%-nárast výdavkov na zdravotníctvo oproti roku 2002?

Autor: Matúš Grznár | 4.2.2012 o 12:02 | Karma článku: 7,63 | Prečítané:  778x

Nárast celkových výdavkov na slovenské zdravotníctvo o 100% oproti roku 2002. Lieky, personálne náklady nemocníc a prebytočné investície do kapacít (prístrojov a zariadení) ako tri najväčšie dôvody. Pomalší rast priemernej dĺžky života oproti Českej Republike o 50% napriek vyšším výdavkom o 1% HDP.

Manageria v spolupráci s Fórom nezávislých názorov zorganizovali verejnú diskusiu na tému „Prečo je zdravotníctvo stratové...". Podujatie sa konalo vo štvrtok, 2.2. v Bratislave (KC Dunaj). Publikum tvorili odborníci (lekári a zamestnanci v zdravotníctve) ako aj laici (študenti, rodičia, ...)

Mňa osobne šokovali informácie, ktoré som sa dozvedel, najmä fakt, že výdavky na zdravotníctvo v SR narástli o 100% medzi rokmi 2002 až 2010. Keď som sa spýtal, čo sú tri najväčšie položky v rozpočte dostal som nasledovnú odpoveď:

1.       Lieky

- zástupca jednej zo zdravotných poisťovní uviedol príklad, kedy ten istý liek (tá istá krabička, značka, množstvo,...) bola zakúpená v jednej nemocnici za 7.5 eur a v inej nemocnici za 115 eur.

- konzumácia liekov ako národný šport - máme väčšiu konzumáciu liekov na obyvateľa ako krajiny OECD a zároveň míňame viac liekov ako susední Česi.

- mentálne nastavenie väčšiny ľudí je ešte stále také, žé keď mi lekár nevypíše liek, tak ma vlastne nelieči

- v niektorých Škandinávskych krajinách dostanete pri určitých diagnózach tzv. zelený recept, čiže nedostanete lieky, ale úlohy od lekára, čo musíte urobiť (napr. zmeniť si životosprávu, pravidelne cvičiť,...) a ak úlohy nesplníte, nemáte nárok na ďalšiu liečbu

2.       Personálne náklady

- táto téma je ťažká. Týka sa dvoch rozmerov - platy a počet zamestnancov. Zároveň sa nedá zovšeobecniť na zdravotníctvo ako také, pretože platy aj prezamestnanosť/podzamestnanosť sa rôznia podľa toho, na akú oblasť zdravotníctva a v akej lokalite sa pozeráme. Niekde je prezamestnanosť, niekde je podzamestnanosť. Niekde sú zamestnanci zaplatení adekvátne, inde nie. Ale celkový obraz v hrubých číslach je taký, že máme vysoké personálne náklady vyplývajúce z prezamestnanosti.

3.       Prebytočné kapacity

- predstavte si, že máte v garáži nový drahý mercedes, dostanete defekt a miesto opravy defektu si kúpite nový mercedes. A takto pokračujete, až kým v garáži nemáte 4 rovnaké mercedesy, ale len jeden pojazdný. Existujú pracoviská, kedy sa pokazila lampa na nejakom prístroji a miesto lampy sa kúpil celý nový prístroj. Sú prípady, kedy nemocnice majú 3 CT-čká, ale len 1 funkčné. Sú prístroje a zariadenia, ktoré sa využívajú 2-3 hodiny denne. Tieto prípady sú príkladmi prebytočných investícií do nevyužitej kapacity.

Silnou témou večera bola prevencia, vzdelávanie a získavanie informácii, aby sa pacient mohol rozhodnúť. Pretože ľudia musia najskôr sami začať zodpovedať za svoje zdravie, pýtať sa lekárov, prečo nanvrhujú práve takú liečbu a dožadovať sa informácii ešte predtým než začnú brať akýkoľvek liek.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?