Protest Gorila – od námestí k systémovým zmenám

Autor: Matúš Grznár | 1.2.2012 o 0:37 | Karma článku: 9,02 | Prečítané:  1441x

V ten januárový piatok som bol na občianskom proteste, na našom proteste, na Proteste Gorila, a celá atmosféra bola natoľko oslobodzujúca, že miestami pripomínala eufóriu z novembra 89. Prečítal som si desiatky blogov k Protestu Gorila, no keďže som nenašiel žiaden taký, ktorý by pretavil tú energiu z námestí do systémovej zmeny, pokúsim sa poukázať na možnosti, ktoré máme.  A čas sa nám kruto kráti, takže potrebujeme koordinovaný postup. Zároveň sa pozrime späť, či sa vieme čo to priučiť z Nežnej.

Od protestu k revolúcii

Revolúcia v roku 1989 mala zopár pevných základov, ktoré ovplyvnili jej úspech. Jadro revolúcie tvorili študenti, propagáciu mali na starosti herci, hlavný speaker bola výrazná osobnosť a spúšťačom bola emócia rodičov, ktorí sa dozvedeli, že im na námestiach mlátia a vraždia ich protestujúce deti. Samozrejme to nechcem zľahčovať - tieto momenty som vytiahol preto, lebo niektoré z nich by sa dali využiť aj v Proteste Gorila.

Ak chceme z Protestu Gorila urobiť niekoľko státisícovú ba až miliónovú záležitosť, pokúsme sa inšpirovať študentov, aby vytvorili štrajkový výbor študentov, ktorý bude koordinovať celú sériu protestov (na Slovensku máme 250 tis. VŠ študentov a každý z nich pochádza z min. 3-člennej rodiny, čo už je populácia o počte 750 tisíc ľudí). Študenti sú draví, optimistickí i zdravo naivní a sú zároveň tými, ktorí najlepšie vedia využívať nové technológie (v 89-tom sa im ani nesnívalo o SMSkách, emailoch, internete, či sociálnych sieťach).

Ak by sme získali priazeň hercov a tí by sa stali tvárami protestu, zrejme by sa vďaka tomu podarilo zvýšiť dôveryhodnosť celej akcie a prilákať ďalších protestujúcich (aj v 89-tom mali ľudia tendenciu veriť hercom a pridať sa k nim; preto po Slovensku chodili študenti v sprievode s hercami).

A do tretice, veľmi by sa mi páčilo, keby nás na začiatku protestu vždy privítal Milan Kňažko alebo Tono Popovič, ako výrazné vedúce osobnosti, ktoré by vniesli do protestu náležitý pátos :)

 

Od námestí k systémovým zmenám

Bez ohľadu na to, ako veľká séria protestov nakoniec vznikne, organizátori Protestu Gorila prišli správne už na začiatku so zoznamom konkrétnych požiadaviek. Keďže sa však obávam, že požiadavky do volieb splnené nebudú, pozrime sa na ďalšie teoretické možnosti, ktoré máme a ako vieme jednotlivé protesty využiť v ich realizácii:

1.       Petícia vedúca k Referendu (podpisy na petíciu by sa zbierali aj na jednotlivých protestných zhromaždeniach)

-          350 tisíc podpisov na petícii dokáže spustiť referendum

-          Otázkami v Referende by mohli byť:

Skrátenie volebného obdobia, ktoré vzíde z volieb do NRSR v roku 2012 na 6 mesiacov

Zmena volebného zákona, ktorá pripustí možnosť voliť ľudí bez ohľadu na stranu, v ktorej sú členmi a bez ohľadu na to, či sú členmi nejakej politickej strany

Vyhlásenie nových volieb na September 2012

 

-          Referendum vyhlasuje prezident (toto je najväčšie riziko v tomto návrhu)

-          Referendum sa uskutoční do 90 dní od jeho vyhlásenia

-          Referendum je platné len pri účasti vyššej ako 50%

 

2.       Bojkotovať voľby a nevoliť

-          Osobne sa mi táto možnosť nepáči, pretože sa tým nič nerieši

 

3.       Koordinovane prekrúžkovať do parlamentu „alianciu zmeny"

-          Táto možnosť je veľmi náročná na realizáciu

-          Viackrát som počul z rôznych úst, že by ľudia chceli voliť kandidátov na rôznych kandidátkach

-          Zároveň som počul od niektorých politikov, že sa začína nové nálepkovanie politikov na gorily a  „Ligu čistých"

-          Otázkou teda ostáva, či vieme nájsť medzi kandidátmi v súčasných Voľbách do NR SR takých, ktorí schvália v parlamente zmenu volebného zákona, vytvoria nezávislú vyšetrovaciu komisiu pod stálym dohľadom verejnosti (niečo podobné sme mali v roku 1989 pri vyšetrovaní udalosti zo 17. Novembra 1989) a odobria úradnícku vládu, ktorá by vládla až do momentu vyšetrenia celej kauzy Gorila

-          Ak ich vieme nájsť, vieme ich koordinovane voliť a prekrúžkovať do parlamentu?

Budem rád, keď pribudnú ďalšie blogy a úvahy na túto tému, aby sme spoločne našli uskutočniteľné kroky, pretože nechcem, aby Protest Gorila skončil bez aspoň čiastočnej zmeny pomerov v politike.

Priatelia, vidíme sa v piatok ;) V Bratislave, Trenčíne, Nitre, Žiline, Zvolene, Prešove alebo Košiciach.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?