reklama

100%-nárast výdavkov na zdravotníctvo oproti roku 2002?

Nárast celkových výdavkov na slovenské zdravotníctvo o 100% oproti roku 2002. Lieky, personálne náklady nemocníc a prebytočné investície do kapacít (prístrojov a zariadení) ako tri najväčšie dôvody. Pomalší rast priemernej dĺžky života oproti Českej Republike o 50% napriek vyšším výdavkom o 1% HDP.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Manageria v spolupráci s Fórom nezávislých názorov zorganizovali verejnú diskusiu na tému „Prečo je zdravotníctvo stratové...". Podujatie sa konalo vo štvrtok, 2.2. v Bratislave (KC Dunaj). Publikum tvorili odborníci (lekári a zamestnanci v zdravotníctve) ako aj laici (študenti, rodičia, ...)

Mňa osobne šokovali informácie, ktoré som sa dozvedel, najmä fakt, že výdavky na zdravotníctvo v SR narástli o 100% medzi rokmi 2002 až 2010. Keď som sa spýtal, čo sú tri najväčšie položky v rozpočte dostal som nasledovnú odpoveď:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Lieky

- zástupca jednej zo zdravotných poisťovní uviedol príklad, kedy ten istý liek (tá istá krabička, značka, množstvo,...) bola zakúpená v jednej nemocnici za 7.5 eur a v inej nemocnici za 115 eur.

- konzumácia liekov ako národný šport - máme väčšiu konzumáciu liekov na obyvateľa ako krajiny OECD a zároveň míňame viac liekov ako susední Česi.

- mentálne nastavenie väčšiny ľudí je ešte stále také, žé keď mi lekár nevypíše liek, tak ma vlastne nelieči

- v niektorých Škandinávskych krajinách dostanete pri určitých diagnózach tzv. zelený recept, čiže nedostanete lieky, ale úlohy od lekára, čo musíte urobiť (napr. zmeniť si životosprávu, pravidelne cvičiť,...) a ak úlohy nesplníte, nemáte nárok na ďalšiu liečbu

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Personálne náklady

- táto téma je ťažká. Týka sa dvoch rozmerov - platy a počet zamestnancov. Zároveň sa nedá zovšeobecniť na zdravotníctvo ako také, pretože platy aj prezamestnanosť/podzamestnanosť sa rôznia podľa toho, na akú oblasť zdravotníctva a v akej lokalite sa pozeráme. Niekde je prezamestnanosť, niekde je podzamestnanosť. Niekde sú zamestnanci zaplatení adekvátne, inde nie. Ale celkový obraz v hrubých číslach je taký, že máme vysoké personálne náklady vyplývajúce z prezamestnanosti.

3. Prebytočné kapacity

- predstavte si, že máte v garáži nový drahý mercedes, dostanete defekt a miesto opravy defektu si kúpite nový mercedes. A takto pokračujete, až kým v garáži nemáte 4 rovnaké mercedesy, ale len jeden pojazdný. Existujú pracoviská, kedy sa pokazila lampa na nejakom prístroji a miesto lampy sa kúpil celý nový prístroj. Sú prípady, kedy nemocnice majú 3 CT-čká, ale len 1 funkčné. Sú prístroje a zariadenia, ktoré sa využívajú 2-3 hodiny denne. Tieto prípady sú príkladmi prebytočných investícií do nevyužitej kapacity.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Silnou témou večera bola prevencia, vzdelávanie a získavanie informácii, aby sa pacient mohol rozhodnúť. Pretože ľudia musia najskôr sami začať zodpovedať za svoje zdravie, pýtať sa lekárov, prečo nanvrhujú práve takú liečbu a dožadovať sa informácii ešte predtým než začnú brať akýkoľvek liek.

Matúš Grznár

Matúš Grznár

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  124x

Narodil som sa v Bratislave, vyrastal v Taliansku a vrátil sa do rodného Ružinova, kde žijú aj moji rodičia. Vyštudoval som strategický a finančný manažment, 20 rokov robím v medzinárodných firmách a svojimi skúsenosťami sa snažím pomôcť vo svojom susedstve, v rozvoji vzdelávania a cyklotrás. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu